HSJ:n valtuustoryhmä

Etusivu > HSJ > HSJ:n valtuustoryhmä
HSJ:n valtuustoryhmää kokouksessa 2019. Kuva: Kaija Plit

HSJ:lla on Journalistiliiton valtuustossa 22 valtuutettua sekä opiskelijaedustaja. HSJ:n ryhmä on valtuuston toiseksi suurin. Kullakin valtuutetulla on henkilökohtainen varaedustaja, lisäksi on 37 yleisvaraedustajaa, jotka kutsutaan kokoukseen järjestyksessä, jos sekä varsinainen valtuutettu että tämän henkilökohtainen varaedustaja ovat estyneet.

HSJ:n valtuutetut ja osastot (suluissa henkilökohtainen varaedustaja ja osasto)

Jussi Ahlroth, STO (Arja Nukarinen, STO)
Suvi Ahola, STO (Ossi Mansikka, STO)
Mervi Ala-Prinkkilä, Erikoislehdet (Erja Veivo, Erikoislehdet)
Johan Alén, Kansan Uutiset (Niko Peltokangas, Erikoislehdet)
Sylvia Bjon, HBL (Hannele Peltonen, Erikoislehdet)
Johanna Eronen, Otava (Päivi Puustinen, Otava)
Jenni Gästgivar, Iltalehti (Petro Salonen, Iltalehti)
Jarmo Hankivaara, Maaseudun Tulevaisuus (Johanna Liukkonen, Erikoislehdet)
Kaisa Kauppila, Werner & Jarl (Kaisa Manner, Sanoma Pro)
Sarri Kukkonen, Erikoislehdet (Tarja Suksi, Erikoislehdet)
Katja Lamminen, Maaseudun Tulevaisuus (Maija Ala-Siurua, Maaseudun Tulevaisuus)
Jussi Lankinen, STT:n ammattiosasto (Tapio Pellinen, STT:n ammattiosasto)
Katriina Lundelin, Otavamedia (Akseli Rouvari, opiskelijajäsenet)
Antti Mannermaa, Alma Talent (Saara Koho, Alma Talent)
Satu Mellanen, Erikoislehdet (Riitta Lehtimäki, Erikoislehdet)
Ilja Ojala, Sanoma Lifestyle (Marjo Nevala, Erikoislehdet)
Marja Penttinen, Sanoma Pro (Heta Saxell, Sanoma Pro)
Tomi Peurakoski, Otavamedia (Tuomo Lappalainen, Otavamedia)
Hanna Raijas, Erikoislehdet (Veera Tegelberg, Alma Talent)
Ari Simberg, STO (Fanny Fröman, STO)
Taneli Topelius, STO (Heidi Vaalisto, STO)
Vesa Turunen, Ay-lehdet (Mikko Nikula, Erikoislehdet)
Vilma Ikola, Opiskelijaedustaja

Yleisvarajäsenet kutsujärjestyksessä

  1. Marjo Nevala, Erikoislehdet
  2. Saara Koho, Alma Talent
  3. Tapio Pellinen, STT:n ammattiosasto
  4. Hannele Peltonen, Erikoislehdet
  5. Riitta Lehtimäki, Erikoislehdet
  6. Arja Nukarinen, STO
  7. Kaisa Manner, Sanoma Pro
  8. Akseli Rouvari, Opiskelijajäsenet
  9. Hannu Aaltonen, STT:n ammattiosasto
  10. Kimmo Lundén, Maaseudun Tulevaisuus
  11. Vappu Kaarenoja, Otavamedia
  12. Hannu Nieminen, Sanoma Lifestyle
  13. Heta Saxell, Sanoma Pro
  14. Jukka Hämäläinen, Helsingin Uutiset-Länsiväylä-Vantaan Sanomat
  15. Arja Salakka, Sanoma Pro
  16. Jaakko Takalainen, Ay-lehtien toimitusos
  17. Niko Peltokangas, Erikoislehdet
  18. Tarja Suksi, Erikoislehdet
  19. Anssi Uitti, Otavamedia
  20. Johanna Liukkonen, Erikoislehdet
  21. Maija Ala-Siurua, Maaseudun Tulevaisuus
  22. Kari Kortelainen, Erikoislehdet
  23. Juha Pöyry, Ay-lehtien toimitusos.
  24. Tuomo Lappalainen, Otavamedia
  25. Liisa Kujala , STT:n ammattiosasto
  26. Erja Veivo, Erikoislehdet
  27. Petro Salonen, Iltalehti
  28. Päivi Puustinen, Otava
  29. Veera Tegelberg, Alma Talent
  30. Fanny Fröman, STO
  31. Mikko Nikula, Erikoislehdet
  32. Piia Latvala, Kustannustoimittajien alueosasto
  33. Atso Mikkola, Erikoislehdet
  34. Tiina Tenkanen, Erikoislehdet
  35. Heidi Vaalisto, STO
  36. Lauri Nuoska, STO
  37. Solmu Salminen, Iltalehti