Kun Katri Helena tuli apuun | Lööppi 3/2025

Etusivu > Lööppi > Kun Katri Helena tuli apuun | Lööppi 3/2025
Keväällä 2025 tehtiin Paula Vesalan kotona juttua stadionkeikan valmisteluista. Kuvassa vasemmalta jutun kirjoittaja Samuli Isola, Katri Helena, Paula Vesala ja Leri Leskinen.

Kun Katri Helena ilmoitti päättävänsä uransa Olympiastadiolla, päätettiin Avussa tehdä Katri Helena -erikoislehti. Mutta miten paketoida yhteen lehteen yli 60-vuotinen ura sinivalkoisena äänenä?

Helmijuttu | Teksti ja kuvat Samuli Isola | Lööppi 3/2025

Share in X Share in Facebook

Olympiastadion on nähnyt paljon ja enemmänkin. Toisen maailmansodan, Ruotsi­-maaottelut, yleisur­heilun EM-­ ja MM­-kisat, Suomi­futiksen ikimuistoi­set hetket, kun se oli taas ihan hilkulla.

Ja on täällä myös musisoitu. Kaikki alkoi The Rol­ling Stonesista vuonna 1970. Sen jälkeen stadikalla on kuultu ja koettu maailmantähtiä toisensa perään: Paul McCartney, Metallica, Madonna, Coldplay…

Tänään, lauantaina 16. elokuuta 2025, 42 000-­päi­nen kansa tietää, mitä odottaa. Tuli mitä tahansa, yhdessä lauletaan. Kuten on Katri Helenan tahtiin laulettu jenkka-­ajoista käännösiskelmiin, autioilta hiekkarannoilta syysunelmiin.

Stadionilla koetaan sukupolvien kohtaaminen. Lavan tähtenä on huomenna 80 vuotta täyttävä kansallislaulaja, katsomossa kansalaisia teineistä tervaskantoihin. Someen tulvii videoita, todistuksia, hehkua ja hehkutusta.

Katri Helenan julkiseen tarinaan tulee tänä iltana viimeinen lenkki. Juuri nyt hän on vielä kansallista omaisuutta, mutta tämän keikan jälkeen hänestä tu­lee eläkeläinen Katri Kalaoja, laulunsa laulanut.

Tänä iltana jää taakse myös Katri Helenan ja suo­malaisen median pitkä yhteinen taival, sillä sinival­koisen äänen elämää ja uraa on suomalainen media seurannut – ja siitä raportoinut – yli kuuden vuosi­kymmenen ajan.

Suuri salaisuus

Vuosi sitten saimme Avussa kuulla tuolloin vielä suu­ren salaisuuden: Katri Helena tekisi elämänsä viimei­sen keikan Olympiastadionilla elokuussa 2025.

Lisäksi laulajatähti halusi päättää yli 60 vuotta kes­täneen julkisen matkansa hieman erityisemmällä ta­valla kuin normaalilla aikakauslehden kansijutulla. Koska Avun ja Katrin suhde on ollut läheinen ja mo­nin tavoin kiinteä jo 1960-­luvulta lähtien, Katri halu­si, että Apu olisi tässä mukana.

Apu on tehnyt vuosikymmenten varrella Katri He­lenasta kymmenittäin kansi­- ja muita juttuja. Lehden arkistoihin on kerääntynyt artistista runsaasti eri­laista materiaalia.

Mutta nyt piti tehdä jotain suurempaa, sillä kun kansallinen ikoni lopettaa, se on enemmän kuin yh­den kansijutun arvoinen.

Päätoimittaja Marja Aarnipuro sai idean, että Katri Helenasta tehtäisiin erikoislehti, joka kertoisi hänen urastaan ja lauluistaan ja kävisi läpi hänen ta­rinansa. Samanlainen lehti, Jari Sillanpää Special, oli tehty myös vuonna 2015, kun tangokuninkaan ura ja elämä olivat vielä raiteillaan.

Vain irtonumerona myyty ja vain printtinä ilmes­tynyt erikoislehti oli tuonut yksien kansien väliin Sil­lanpään elämän, uran ja ajatukset. Jos joku niin Katri Helena ansaitsi samanlaisen kunnian.

Avulla olisi luonnollisesti lehdestä täysi journalisti­nen vastuu ja täysi vapaus tehdä juuri sellainen lehti kuin se hyväksi katsoi.

Ajatus otti heti tulta. Kun asiaankuuluvat kan­nattavuuslaskelmat oli tehty, toimituksessa päätet­tiin, että kesällä 2025 ilmestyisi Katri Helena -erikoislehti.

Kohderyhmänä suuri yleisö ja fanit

Tässä vaiheessa tulin itse mukaan projektiin. Avun henkilöjutuista vastaavana toimituspäällikkönä olin ollut mukana tekemässä kymmenittäin kansia ja tun­sin Katri Helenan tarinan.

Olin myös osallistunut sivusta Jari Sillanpää Specialin suunnitteluun ja tiesin, että erikoislehti on for­maattina paitsi antoisa myös haastava. Yhden nimen ympärille koottavan lehden on vedottava suureen yleisöön mutta tarjottava myös faneille jotain erityis­tä, mitä he eivät ole muualta saaneet.

Lisäksi se on myytävä itsensä marketeissa ja muis­sa lehtipisteissä kansilupauksillaan ja erityislaatuisuudellaan.

Minusta tuli lehden vastaava tuottaja, ja lehden pää­toimittajana toimi luonnollisesti Avun päätoimittaja.

Tekijöiksi päätettiin etsiä aikkarikirjoittamisen ko­vaa kärkeä, joilla on ymmärrystä, kokemusta ja osaa­mista Katri Helenasta, suomalaisen iskelmämusiikin historiasta ja viihdemaailman ilmiöistä.

Teimme erikoislehteä päivätyömme ohessa, eikä sillä ollut normaalille aikkarille määriteltyä rakennetta tai sivupohjaa.

Ei mikään nostalgiaraamattu

Aloitimme Katri Helena -­erikoislehden suunnittelun muiden töidemme ohella syksyllä 2024. Tällöin ei julkisuudessa eikä median keskuudessa ollut vielä mi­tään tietoa siitä, että Katri Helena tekisi seuraavana kesänä uransa viimeisen keikan. Niinpä saimme rau­hassa suunnitella erikoislehteä, joka jäisi historiaan viimeisenä suurena Katri Helenaan liittyvänä aika­kauslehtituotteena.

Mukaan sisäpiiriin tulivat lisäkseni vastaava pää­toimittaja Iina Artima-Kyrki (päätoimittaja Marja Aarnipuro oli jäämässä syksyllä 2024 eläkkeelle), A-­lehtien aikakausmedioiden johtava AD Timo Tervoja, sekä Avun tuottaja Hanna Parhaniemi.

Nyt piti ruveta hahmottelemaan, millainen lehdes­tä tulisi. Koko: 68 sivua. Sisältö: monenlaisia tulokul­mia Katri Helenan tarinaan, uraan ja lauluihin sekä siihen, miten ihmiset ovat aikojen kuluessa nämä ko­keneet. Materiaali: kaikki se kuvallinen ja kirjallinen materiaali, jota laulajasta oli Apuun vuosikymmen­ten varrella tallentunut. Emme kuitenkaan halunneet tehdä lehdestä nostalgiaraamattua, joka kylpisi vain menneessä.

Halusimme synnyttää julkaisun, joka elää ja hen­gittää, yllättää ja ihastuttaa, käy kiinni paitsi artistin huippuhetkiin myös hänen elämänsä kipukohtiin. Jo­ka viihdyttää, tarjoaa tietoa ja elämyksiä, tekee journalistisia sukelluksia ilmiöön nimeltä Katri Helena.

Ja luonnollisesti lehdessä haastateltaisiin myös it­se taiteilijaa ja hänen kanssaan töitä tehneitä ihmisiä. Ovathan he tämän taipaleen parhaita asiantuntijoita.

Viihdemaailman historiaa ja pukeutumisvinkkejä

Lehden rakenne alkoi hahmottua syksyn ja talven aikana. Kantavana pilarina olisi pitkä keskiosan jut­tu, jossa käytäisiin omintakeisella tavalla läpi Katri Helenan pitkää taivalta Avun vinkkelistä.

Onneksemme meillä oli takataskussa kymmenit­täin tähdestä tehtyjä juttuja – ja käytettävissä Avun eläkkeellä oleva toimittajalegenda Raila Kinnunen, joka oli tehnyt Katri Helenasta juttuja meille ja mui­hin aikakauslehtiin 1960-­luvulta lähtien.

Muu osa lehdestä suunniteltiin rikastamaan tätä pitkää tarinaa. Pyytäisimme Katri Helenaa valitse­maan suosikkikappaleensa omasta tuotannostaan ja perustelemaan valintansa. Halusimme myös laulajan kanssa läheisesti työtä tehneiden musiikin ammatti­laisten – sanoittajien, säveltäjien, laulajien ja säestä­jien – muistoja ja kokemuksia Katri Helenasta.

Lisäksi mukaan piti saada kulttuuri-­ ja iskelmä­historian asiantuntijoiden arvioita Katri Helenan merkityksestä suomalaiselle iskelmälle ja sodanjälkeisen Suomen tarinalle.

Ja kun loppuvuodesta 2024 saimme tietoomme, että Katri Helena levyttäisi vielä yhden laulun, täl­lä kertaa nykypäivän naispuolisten huippusolistien kanssa, halusimme lehteen myös näiden nuoremman polven laulajien kommentteja.

Luonnollisesti päätimme kirjoittaa myös suuren stadionkonsertin valmisteluista sekä tuoda lehteen kevyempää osastoa, kuten Katri Helena ­-ristikon, Katri Helena ­-tietovisan ja pukeutumisvinkkejä sini­valkoiseen tyyliin.

Kuvitukseksi kaivettiin arkistoista vanhojen levy­jen ja lehtien kansia sekä historiallisia kuvaharvinai­suuksia. Tätä päivää lehteen toivat tuoreet haastatte­lut ja kuvat.

Siis jokaiselle jotain.

Mission accomplished

Lehden tekoprosessi oli poikkeuksellinen. Teimme erikoislehteä päivätyömme ohessa, eikä sillä ollut normaalille aikkarille määritettyä rakennetta tai si­vupohjaa. Jokainen juttu syntyi uniikkina.

Keväällä 2025 aloimme olla loppusuoralla. Sisältö alkoi jo muistuttaa sitä, millaisena lehti juhannuksen 2025 alla lehtipisteisiin tipahtaisi.

Tekijäjoukko oli vaikuttava. Raila Kinnusen 22-­si­vuinen (!) juttu otsikolla ”Suomen pituinen matka” sai rinnalleen pitkän linjan musiikkikirjoittajan Pasi Kostiaisen, joka haastatteli musiikin ja viihdehisto­rian ammattilaisia. Toimituksen oma tuottaja Hanna Parhaniemi teki oivat ja koskettavat haastattelut Katri Helenasta sekä nuoren polven naisartisteista. Itse kirjoitin jutun siitä, kuinka stadionkeikkaan valmistauttiin huippuammattilaisten voimin: jutu­tin konsertin ohjaajaksi valitun Paula Vesalan koto­na Katri Helenaa ja konsertin musiikillista johtajaa Leri Leskistä. Soitinpa muotisuunnittelija Teemu Muurimäellekin, joka suunnitteli Katri Helenan asut viimeiselle keikalle.

Tärkeässä roolissa olivat myös valokuvaajat ja tait­tajat, sillä erikoislehden on näytettävä ja tunnuttava laadukkaalta, kiinnostavalta ja eheältä.

Kesäkuun alussa 2025 lehti oli viimein valmis pai­noon. Tunne oli erityinen, olimmehan tekemässä jo­tain historiallista.

Kun Katri Helena -erikoislehti ilmestyi 19.6.2025, sen kohtalo oli Suomen kansan ja irtonumero­-osta­jien käsissä. Myisikö 5,90 euron hintainen lehti?  Miten lukijat siihen suhtautuisivat?

Vastaus: hyvin, kuten esimerkiksi tämä palaute osoittaa: ”Täähän on kuin Suosikin spesiaalinumero, julisteet ja kaikki! Hieno keräilykappale!”

Mission accomplished. ●


Share in X Share in Facebook